Lai sekmētu sociālās uzņēmējdarbības attīstību un veicinātu Latvijas un Lietuvas sadarbību šajā jomā, Zemgales plānošanas reģions kopā ar partneriem organizē ceturto pieredzes apmaiņas braucienu, kas notiks 16. aprīlī, Lietuvā. Tajā aicināti piedalīties sociālie uzņēmēji, sociālo zinātņu pedagogi, pašvaldību speciālisti un citi nozares interesenti no abām valstīm – primāri no Zemgales reģiona un Ziemeļlietuvas (Rokišķu, Biržu, Pasvales, Kupišķu un Panvēžas pašvaldībām). Dalība braucienos ir bezmaksas, darba valoda – angļu.
Šoreiz brauciena mērķis ir Rokišķu rajons Lietuvā, kur dalībnieki iepazīs daudzveidīgas sociālo uzņēmēju iniciatīvas – no izglītojošām aktivitātēm bērniem un jauniešiem līdz kopstrādes telpām un kopienas vajadzībās balstītiem sociālajiem pakalpojumiem. “Šie reālie piemēri, kur satiekas sociālā atbildība, radošums un uzņēmējdarbība, lieliski ilustrēs to radītās pozitīvas pārmaiņas kopienu dzīvē. Tas, savukārt, sniegs kā idejas, tā iedrošinājumu tiem, kas vēlas īstenot līdzīgas pārmaiņas savā vidē," uzsver Lietuvas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas vadītāja Viktorija Bražiūnaitė.
Dienas pirmajā daļā dalībnieki uzzinās par biedrības "Dare to Change" darbību, kas caur izglītojošām STEAM nodarbībām, praktiskām darbnīcām un tematiskām vasaras nometnēm attīsta skolēnu un jauniešu kompetences. Tam sekos vizīte Lietuvas Inovāciju aģentūras izveidotajās kopstrādes telpās "Spiečius", kur topošie uzņēmēji var saņemt bezmaksas pakalpojumu paketi biznesa uzsākšanai. Šo programmas daļu noslēgs bērnu brīvā laika un izklaides telpu apmeklējums Bajoru (Bajorai) ciemā.
Pēcpusdienā paredzēta iedvesmojoša viesošanās kultūras un atpūtas rezidencē “Salų dvaras”. Birutė Dapkienė, muižas pārvaldniece un Rokišķu tautas mākslinieku asociācijas priekšsēdētāja, dalīsies pieredzē, kā izdevies kultūras pieminekli iedzīvināt, attīstīt tajā amatniecības un kultūras norises, un veicināt aktīvu kopienas iesaisti. Dalībniekiem būs iespēja piedalīties šokolādes apgleznošanas darbnīcā, iepazīstot mākslas un saldumu mijiedarbību.
Vizītes noslēgumā pieredzes stāstos dalīsies izglītības un sociālā organizācija PI „Debesų kiemas“, kā arī Kriaunai kopienas sociālais uzņēmums, kas līdzās izmitināšanas pakalpojumiem nodrošina arī specializētu transportu Rokišķu iedzīvotājiem.
Detalizēta pasākuma programma skatāma zemāk:
Lai pieteiktu dalību, līdz 10. aprīlim jāaizpilda elektroniska pieteikuma anketa: https://ej.uz/k3oo.
No 2025. gada janvāra līdz maijam kopumā tiek organizēti pieci tematiski pieredzes apmaiņas braucieni “Atklājot sociālo uzņēmumu potenciālu Latvijā un Lietuvā”, kas ir daļa no projekta „Sociālās uzņēmējdarbības ekosistēmas uzlabošana Zemgalē un Ziemeļlietuvā” (Re:Impact) aktivitātēm, ko īsteno Zemgales Plānošanas reģions sadarbībā ar Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju, Lietuvas Sociālā biznesa asociāciju un Rokišķu rajona pašvaldību. Braucieni ir lieliska iespēja ne vien iepazīt dažādus sociālos uzņēmumus un to radīto ietekmi katrā valstī, bet arī iegūt jaunus kontaktus un idejas sabiedrības vajadzību nodrošināšanai.
Katrs no braucieniem ir veltīts noteiktai tēmai, kā piemēram, darbam ar jaunatni, sociālajiem pakalpojumiem, kultūras mantojumam un tūrismam, darba integrācijai, dabas un dzīvnieku aizsardzībai, ilgtspējai, vietējās kopienas veidošanai un citiem jautājumiem. Trīs braucieni notiek Latvijā, bet divi – Lietuvā. Tālākiem galamērķiem dalībniekiem tiek nodrošināts kopīgs bezmaksas transports.
Pēdējais un noslēdzošais brauciens plānots 21. maijā uz Ķekavas novadu, kur būs iespēja iepazīt Latvijas sociālos uzņēmumus, kas darbojas dzīvnieku, dabas aizsardzības un ilgtspējas jomās.
Uz katru no pasākumiem dalība jāpiesaka atsevišķi. Pieteikšanās anketas tiek atvērtas pakāpeniski laika gaitā un ir pieejamas www.zemgale.lv, sadaļā “Jaunumi”.
Projekts Nr. LL-00020 “Sociālās uzņēmējdarbības ekosistēmas uzlabošana Zemgalē un Ziemeļlietuvā” jeb “Re:Impact” tiek īstenots Interreg VI-A Latvijas-Lietuvas programmas 2021.-2027.gadam ietvaros. Projekta kopējais budžets ir 595 286,00 EUR, tostarp Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 476 228,80 EUR. Plašāk par projektu: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/socialas-uznemejdarbibas-ekosistemas-uzlabosana-zemgale-un-ziemellietuva
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības oficiālo nostāju.