Attīstības padome Pašvaldības
ZAP_decembris

Apstiprinot izmaiņas budžetā un apstiprinot reģiona enerģētikas rīcības plānu, aizvadīta šī gada pēdējā Zemgales plānošanas reģiona (ZPR) Attīstības padomes sēde.

Padomes sēdē šoreiz izskatīti 3 jautājumi. Pirmais no tiem saistīts ar ZPR budžeta grozījumiem. Tie nepieciešami, lai nodrošinātu iestādes darbību un apstiprināto ZPR dokumenti izpildi.

Tāpat padomes dalībnieki apstiprināja Pārskatu par  “Zemgales plānošanas reģiona Enerģētikas rīcības plāna 2018. – 2025. gadam īstenošanu laika periodā no 2018.- 2023.gadam”. Šāds pārskats nodrošina Enerģētikas plāna īstenošanas uzraudzību, novērtējot  īstenošanas rezultātus reģionālā un lokālā mērogā. Laika periodā no 2018. līdz 2023. gadam ir īstenotas vairākas iniciatīvas un projekti, kas sekmējuši reģiona enerģētikas sektora pilnveidošanu.  Pārskata veidotāja, projektu vadītāja Evija Ērkšķe norāda: “Zemgales plānošanas reģiona stratēģiskie mērķi 2025. gadam ietver vairākus rādītājus, no kuriem daļa ir sasniegti jau 2023. gadā. Tā piemēram AER daļa CSS saražotajā siltumenerģijas apjomā (%) plānotajai 81% vērtībai 2025. gadā ir sasniegusi 91% jau 2023. gadā. Arī reģistrēto vieglo elektro- automobiļu skaits reģionā 2023. gadā sasniedzis 192 elektro- mobiļus, kas 2025. gadā bija plānoti 36. Tāpat uzstādīto elektroautomobiļu uzlādes punktu skaits jau 2023. gadā ir sasniedzis 38 uzlādes punktus, 27 vietā, kas bija plānoti 2025. gadā”. Tāpat pārskatā secināts, ka:

  • SILTUMENERĢIJAS RAŽOŠANA - 2023. gadā 91% no kopējās siltumenerģijas tika ražota, izmantojot atjaunojamos resursus, salīdzinot ar 72% 2016. gadā. Tas parāda reģiona apņēmību uzlabot energoefektivitāti un samazināt atkarību no fosilajiem resursiem.
  • ELEKTROENERĢIJAS RAŽOŠANA - Elektroenerģijas ražošanā vērojams stabils pieaugums no AER. Nozīmīgākā loma šajā attīstībā ir hidroelektrostacijām (HES), kuru saražotais apjoms pieauga no 1165 GWh 2019. gadā līdz 2111 GWh 2023. gadā.
  • SAUSZEMES AUTOTRANSPORTS - Vieglie automobiļi un kravas automobiļi reģionā turpina palielināties, norādot uz augošu ekonomisko aktivitāti. Īpaši pozitīva tendence vērojama elektromobiļu sektorā, kur automašīnu skaits no 2016. līdz 2023. gadam pieauga no 13 līdz 192 transportlīdzekļiem. Tas norāda uz pieaugošo interesi par videi draudzīgiem transporta risinājumiem
  • SILTUMNĪCEFEKTA GĀZU EMISIJAS - Enerģētikas sektorā ir novērots SEG emisiju samazinājums, īpaši pateicoties uzlabojumiem energoefektivitātē un tīrāku tehnoloģiju izmantošanai. Piemēram, no 2020. līdz 2022. gadam SEG emisijas reģionā samazinājās par 3,2%, kas ir pozitīva attīstība klimata pārmaiņu mazināšanā.

Minētais pārskats pieejams šeit: https://www.zemgale.lv/lv/zpr-nozaru-attistibas-programmas

Savukārt trešais sēdes jautājums saistīts ar remigrāciju. Jau iepriekš ziņots, ka, veicinot dažādas aktivitātes, kas mudinātu speciālistus no ārvalstīm atgriezties Latvijā, Zemgales plānošanas reģions (ZPR) sadarbībā ar tā pašvaldībām īsteno konkursus ar mērķi radīt darba vietas un uzlabot uzņēmējdarbības vidi remigrējušiem latviešiem. Šādus konkursus 2024. gadā organizēja Jēkabpils un Bauskas novadi. Ja pirmajā pašvaldībā nepieteicās neviens pretendents, tad Bauskas novadā iegūtais finansiālais atbalsts ļāva radīt divas vakances SIA “Bauskas slimnīca” (fizioterapeits un ārsta palīgs uzņemšanas nodaļā). Šīm vakancēm pieteikties bija aicināts ikviens kandidāts, kurš atbilst prasībām, taču priekšroka atlasē tika dota tiem kandidātiem, kuri pēdējo divu gadu laikā remigrējuši uz Latviju (iepriekš ārvalstīs dzīvojuši vismaz 2 gadus). Meklētie kandidāti netika atrasti, tomēr nolemts, ka arī 2025. gadā atbildīgā ministrija un plānošanas reģions turpinās īstenot šāda veida konkursu, lai motivētu tautiešus atgriezties Latvijā.

Sēdes noslēgumā politiķi aktualizēja jautājumu par plānotajām izmaiņām sabiedriskā transporta maršrutos. Rudenī Sabiedriskā transporta padome plānošanas reģioniem un pašvaldībām uzdeva identificēt nerentablos reisus. Pašvaldību vadītāji šobrīd veic attiecīgo uzdevumu, tomēr objektīvam šādam izvērtējam ir vairāki šķēršļi. Viens no tiem – autobusu pārvadājumus neveic pašvaldību pārraudzībā esoši uzņēmumi. Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs norāda, ka pastāv bažas, ka mazāk apdzīvotās teritorijās autobusu reisu skaits varētu ievērojami samazināties vai vispār tiktu pārtraukts. Līdzīga situācija ir arī citās reģiona pašvaldībās. Tādēļ turpmākajās Sabiedriskā transporta sēdēs pašvaldības turpinās uzsvērt šo reisu nozīmi un aicinās veikt detalizētāku izpēti par iespējamām izmaiņām, kas mazāk negatīvi ietekmētu iedzīvotāju ikdienu.

Atgādinām, ka Zemgales plānošanas reģiona Attīstības padomes sēdes norisinās katra mēneša trešajā otrdienā. Nākamā sēde plānota 21.janvārī Jelgavas novadā.

 

Zemgales plānošanas reģiona Attīstības padomes sēdēs piedalās pašvaldību pārstāvji no Jelgavas valstpilsētas, kā arī Aizkraukles, Bauskas, Dobeles, Jelgavas un Jēkabpils novadiem. Savukārt, Zemgales plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētājs ir Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.

 

Undīne Šulca-Heistere

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Undine.Sulca [at] zpr.gov.lv