Projekta Relihe iesaistīto pušu sanāksme Zemgales plānošanas reģiona konferenču telpā
Projekta Relihe logo

Trešdien, 22. maijā, notikusi pirmā projekta REliHE ieinteresēto pušu sanāksme par reliģisko mantojumu Zemgalē, tā saglabāšanas pieredzi, kā arī iespējām Zemgalē un Latvijā.

Tā kā šī bija pirmā projekta ieinteresēto pušu tikšanās reize, tad tās laikā pašvaldību, reliģisko organizāciju, vietējo kopienu, Latvijas Lauku foruma, Kultūras ministrijas un Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes pārstāvji iepazīstināti ar projekta ideju, mērķi, sasniedzamajiem rezultātiem un kopējām nākotnes perspektīvām.

Kopā ar projekta partneriem apspriesta esošā situācija dievnamu apsaimniekošanā, kur ņemts vērā tiesiskais ietvars, pieejamās atbalsta programmas, kā arī akcentēti lielākie izaicinājumi. Vērtēta pieredze un apskatīti labās prakses piemēri, atbalstot reliģiskā mantojuma saglabāšanu, kā arī diskutēts par sakrālo mantojumu šobrīd un nākotnē.

Vērtīgs pasākuma pienesums bija Latvijas Lauku foruma pārstāvju sniegtā prezentācija, kurā apkopota informācija par baznīcām, kas saņēmušas finansiālu atbalstu, pateicoties Eiropas Savienības lauku atbalsta programmai LEADER. Šāds pieredzes apkopojums ir būtisks, jo minētajā programmā tiek iesaistītas tieši vietējās kopienas, kuras raksta projektus, lai sakoptu to teritorijās esošās baznīcas.

Tāpat jāakcentē, ka Latvijas evaņģēliski Luteriskajai baznīcai ir īpašumu apsaimniekošanas stratēģiskās vadlīnijas, kas kalpo par pamatu restaurācijas, atjaunošanas darbu plānošanai, prioritāšu noteikšanai un citiem uzdevumiem. Arī Kultūras ministrija strādā ar programmām tieši sakrālā mantojuma saglabāšanai, kur vietējās kopienas var piesaistīt finansējumu saviem projektiem. Ministrijas pārstāvji pasākuma laikā dalījās ar savu iesaisti un nākotnes mērķiem sakrālā mantojuma saglabāšanā.

Šobrīd šajā jomā lielākais izaicinājums ir nepietiekamais finansējums, kas kavē ne tikai atjaunošanas, bet arī dievnamu saglabāšanas un uzturēšanas darbus – baznīcām jāremontē jumti, jāieklāj piemērots grīdas segums, kā arī jāveic restaurācijas darbi un citi uzlabojumi. Dažas ēkas ir sliktā stāvoklī, bet to sakopšana spētu sniegt pievienoto vērtību vietējām kopienām.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes pārstāve pauda ieinteresētību projekta īstenošanā un ir gatava līdzdarboties tā ieviešanas aktivitātēs. Savukārt reģiona pašvaldībām interesē iespējas izpētīt savā teritorijā esošus reliģiskā mantojuma objektus, plānot sasaisti ar tūrisma maršrutiem, kā arī piesaistīt finansējumu to uzturēšanas vai atjaunošanas darbiem.

Projekts Nr. 02C0329 “Lauku teritoriju vietējo kopienu iesaiste reliģiskā mantojuma saglabāšanā” jeb “REliHE” tiek īstenots Interreg Europe programmā 2021.-2027. gadam. Projekta kopējais finansējums ir 1 569 442,00 eiro, tai skaitā Eiropas Savienības (Eiropas Reģionālās attīstības fonda) līdzfinansējums 1 255 553,60 eiro.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

https://www.interregeurope.eu/relihe

www.europa.eu

Agnese Launerte

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Agnese.Launerte [at] zpr.gov.lv