reh
Interreg Latvija-Lietuva Programmas logo

Projekta “Reclaimed history” galvenais mērķis ir “atdzīvināt” zudušo kultūras mantojumu ar dažādiem digitāliem risinājumiem. Projektā iesaistīti partneri no Zemgales un Ziemeļlietuvas, kas 20 tūrisma objektos, tostarp Kokneses pilsdrupās un parkā, Gārsenes pilī, Čerkesas-Besparņa un Rokišķu muižā un tās apkārtnē, un citos objektos Bauskas, Akmenes un Jelgavas novadā īstenos dažādus mūsdienīgus digitālos risinājumus, kas ļaus iepazīt šo vietu reiz zudušo vēsturi.

Pirms īstenot ieceres un tūristiem sniegt digitālos risinājumus, norit aktīvs sagatavošanās darbs. 25. un 26. septembrī projekta partneri tikās Paņevežā (Panevėžys), Lietuvā, kur apsprieda projekta progresu, kā arī iepazina šīs pilsētas un apkārtnes tūrisma objektus, kuros jau ieviesti dažādi digitālie risinājumi.

Pirmā diena aizvadīta kultūras un mākslas centrā “Pragiedruliai”, kas kalpo arī kā mākslinieku darbnīcas un rezidence. Šeit projekta partneri prezentēja paveiktos darbus, kā arī atzīmēja projekta perioda nākamos pieturas punktus.

Tāpat dalībniekiem bija iespēja izstaigāt Skaistakalnis parku, kurā paredzēts izvietot 12 pieturas punktus ar dažādiem digitāliem risinājumiem, kas apmeklētājiem ļaus izzināt parka vēsturi, un dažādus citus vēstures līkločus, kas saistīti ar šo pilsētu un tās iedzīvotājiem.

Vizīte turpinājās ar lietuviešu režisora Joza Miltinia (Juozas Miltinis) memoriālo dzīvokli,kur aiz slēgtām durvīm slēpjas vairāki mūsdienīgi risinājumi, kas ļauj izzināt personas daiļradi, dzīvesgājumu un pašam sajusties kā uz skatuves prožektoru gaismas staros.

Dienas noslēgumā viesiem bija iespēja apmeklēt pavisam jaunu tūrisma objektu – “Stasys Museum”, kur atrodas arī pilsētas tūrisma informācijas centrs. Muzejs, kurā apskatāmi dažādi laikmetīgās mākslas objekti jau ir iemīļots tūrisma galamērķis. Šeit iespējams apskatīt gan 9 m augstu pasaku tēlu Pinokio, gan pavisam mazas, taču ļoti detalizētas miniatūras. Savukārt tūrisma informācijas centrs, šeit mājvietu radis, lai “sekotu tūristam”. Apzinoties, ka tūristu plūsma saruka un apmeklētāji centrā iegriezās arvien retāk, meklēti dažādi paņēmieni, kā labāk prezentēt pilsētas tūrisma piedāvājumu. Piemēram, pilsētā ir vairāki informatīvie punkti, kur iespējams saņemt drukātus tūrisma materiālus, tāpat testa versijā ir bijis izmēģināts interesants bezkontakta risinājums – apmeklētājam reģistrējoties vai autentificējoties (līdzīgi, kā šobrīd darām ar internetbankas verifikāciju), ikvienam ir iespēja iekļūt sev ērtā laikā tūrisma informācijas centrā, kur pieejama dažāda veida informācija. Saistībā ar TIC pārcelšanos uz jaunajām telpām, šāds risinājums vēl nav pārbaudīts dzīvē, taču, apzinoties cilvēku vēlmi pēc ātra, bezkontakta servisa, šis potenciāli varētu būt labs veids kā arvien piesaistīt tūristus.

Tāpat bija iespēja iepazīties ar dažādiem digitāliem risinājumiem pilsētas  bibliotēkā,kur. lasītājiem pieejams ne tikai plašs bibliogrāfiskais krājums, bet arī pieejami digitāli risinājumi. Viens no tādiem ir digitālais katalogs, kā arī grāmatu pakomāts. Risinājums, kur lasītājs tiešsaistē izvēlas sev vēlamo literatūru un pēc kāda laika saņem telefonā ziņu, ka izvēlētā grāmata ir ievietota pakomātā un gatava saņemšanai.

reh3

Viens no digitāliem risinājumiem bagātākajiem objektiem vizītes laikā bija Paņevežas vēstures muzejs. Šeit iespējams ceļot caur vairākiem laikmetiem, turklāt to iespējams veikt ne tikai apskatot ekspozīciju, bet izmantojot dažādus audio-vizuālos risinājumus. Skārienjūtīgi ekrāni, interaktīvas spēles, dažādu risinājumu ekspozīcijas tūristiem palīdz iepazīt šī reģiona vēsturi cauri laiku griežiem.

Vizītes noslēgumā projekta partneri devās uz Krekenavas reģionālā parku. Dabas parks ārpus Paņevežas pilsētas viesus mūsdienīgā veidā izglīto par reģionālās dabas daudzveidību. Virtuālās realitātes brilles, ļauj vērties pār parka plašajām ainavām, bet interaktīvie stendi, kā mazākos tā lielākos apmeklētājus iesaistīs izzinošās spēlēs un palīdzēs saprast dažādus dabas procesus un, piemēram, iepazīt vietējos augus.

reh1

Pieredzes apmaiņas vizīte nākamā gada martā norisināsies arī Jēkabpils novadā, kur viesiem būs iespēja iepazīt šī puses tūrisma objektus, kuros izmantoti digitāli risinājumi vai arī objekti, kuros projektā plānots ieviest šādus risinājumus.

Savukārt 13. septembrī Jelgavā norisinājās seminārs par ieejas maksu digitāliem risinājumiem tūrisma, kultūras un dabas mantojuma vietās, kur dalībniekiem tika sniegta iespēja iepazīties un uzzināt, vai ir jābūt ieejas maksai dabas un kultūras mantojuma vietās, diskutēts par ieejas maksas mērķi, cenas noteikšanu un vietu apsaimniekošanas finansēšanu, kādi digitālie risinājumi ir pieejami ieejas maksas iekasēšanai tūristu piesaistēs, dažāda ieejas maksas iekasēšanas prakse: piemēri no Latvijas un ārvalstīm, kā arī iepazīties ar pieredzes stāstiem no uzņēmējiem. Šādi digitālie risinājumi ieejas maksām, ziedojumiem un citām darbībām paliks arvien aktuālāki un dalībnieki atzina, ka ir iegūtas vērtīgas atziņas un ierosinājumi turpmākajam darbam.

Projektā tuvākajā laikā ir paredzētas tiešsaistes teorētiskas un arī klātienes praktiskās apmācības Bauskā un Jēkabpilī digitālo prasmju uzlabošanai un tūrisma objektu un pakalpojumu popularizēšanai, kā arī aktīvs darbs pie kopīga tūrisma maršruta izveides ar iespēju iepazīties ar zudušiem kultūras mantojuma objektiem, kas piedāvā unikālu digitālu pieredzi.

 


Projekts Nr. LL-00061 “Digitāli pieejami un pievilcīgi zudušā kultūras mantojuma tūrisma galamērķi Zemgalē un Ziemeļlietuvā"/ Reclaimed history” tiek īstenots Interreg VI-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027.gadam ietvaros. Projekta kopējais finansējums ir 752 295,17 EUR (t.sk. Zemgales plānošanas reģiona finansējums ir 153 395 EUR). Vairāk par projektu iespējams uzzināt: https://ej.uz/Reclaimedhistory

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības oficiālo nostāju.