unicorn_sanaksme
unicorns

Lai tiktos ar reģiona uzņēmējdarbības jomas pārstāvjiem un dalītos viedokļos par jaunuzņēmumu , potenciālo vienradžu* ekosistēmas attīstības iespējām Zemgalē, aizvadīta projekta “UnicornQuest” iesaistīto pušu sanāksme. Tajā iepazīti arī reģionālās analīzes pirmie secinājumi.

Jau iepriekš esam informējuši, ka projekta ietvaros tiek izstrādāts pētījums, kas palīdzēs veicināt un uzlabot reģiona iespējas radīt labvēlīgu vidi potenciāliem jaunuzņēmumiem/ vienradžiem. Lai arī pilnīgs pētījums pieejams būs tuvāk februāra noslēgumā jau šobrīd ir izkristalizējušies vairāki secinājumi. Pētījumu pēc izsludinātā atklāta iepirkumu, veic SIA “AC Konsultācijas”. Kā norāda viena no pētījuma autorēm, Indra Ruperte, šāds pārskats par uzņēmējdarbības vidi un tās attīstības faktoriem ir ļoti vērtīgs un interesants. Protams, jāsaskaras ar dažādiem šķēršļiem, kas galvenokārt saistīti ar datu pieejamību un informāciju par jaunuzņēmumiem. Pētījuma autore apkopojusi jaunuzņēmumu statistiku. Nenoliedzami, līderos ir Rīgas reģions, kur jaunuzņēmumu skaits ir nedaudz vairāk par 390, savukārt Zemgales plānošanas reģionā – ap 17 (avots Startin.lv). Precīzu skaitli vēl nav iespējams nosaukt, jo dažādos avotos informācija nedaudz atšķiras, kā arī divi jaunuzņēmumi jau ir likvidēti, bet viens ir pieteicis maksātnespēju.

Tāpat secināts, ka Zemgales reģiona pārstāvēto nozaru spektrs ir ļoti plašs. Starp tiem ir tādi jaunuzņēmumi, kas pieteikuši sevi datu pārvaldes, medicīnas, drošības un citās nozarēs. Nav vienas līdernozares, kura būtu visplašāk pārstāvēta. Tendences rāda, ka uzņēmēji pielāgo savu darbību konkrētai aktualitātei, kā arī pasaules tirgus tendencēm.

Pētīts arī pieejamais atbalsts jaunuzņēmumiem. Šādu atbalstu, īstenojot dažādas programmas, sniedz LIAA. Zemgales plānošanas reģionā laika posmā no 2018. gadam līdz 2024.gadam atbalstu saņēmuši 3 jaunuzņēmumi.

Savukārt viens no būtiskākajiem pētījuma virsjautājumiem – kas kavē vienradžu attīstību pārstāvētajā reģionā? Lai rastu atbildes uz šo jautājumu, pētījuma autori vērsās  uzņēmējiem. Starp atbildēm redzams, ka iezīmējas 5 galvenie iemesli:

  • finansējuma pieejamība;
  • talantu trūkums;
  • regulatīvā vide;
  • mazs tirgus apjoms;
  • mentoru un pieredzes trūkums.

Lai risinātu esošo situāciju ir svarīgi radīt atbilstošu ekosistēmu, kas atbalsta inovācijas, uzņēmējdarbību un ilgtermiņa izaugsmi. Piemēram, veidot mehānismus, kas nodrošina piekļuvi agrīna posma investīcijām (piemēram, granti, riska kapitāls, biznesa eņģeļi). Atvieglot jeb vienkāršot procesus, kas saistīti ar uzņēmējdarbības uzsākšanu. Tāpat par būtisku atbalstu tiek uzskatīti dažādi starptautiski tīklošanās pasākumi, kas savieno jaunuzņēmumus ar starptautiskiem investoriem un partneriem. Šādi jaunajiem uzņēmējiem būtu vieglāk iekļūt globālajos tirgos.

Lai pētījums būtu daudzpusīgāks, sanāksmes ietvaros noritēja darbs grupās. Dalībnieki bija dažādi reģiona pašvaldību pārstāvji, kuru darbs ikdienā ir cieši saistīts ar uzņēmējdarbības vides attīstību. Diskusijām tika nodotas 4 tēmas. Starp tām arī jauno uzņēmēju uzņēmība. Elīza Līga Līdaka, LIAA pārstāvniecības Jelgavā Vecākā projektu vadītāja izceļ, ka starp jaunuzņēmējiem ir tendence neizmantot atbalstus. Nereti par iemeslu var būt šķietami sarežģītie procesi, vēlme vai gluži otrādi nevēlēšanās uzņemties jaunas saistības. Tāpat problēma ir ambīciju trūkums pāraugt vietējo tirgus līmeni. Kā arī Latvijā nav attīstīta start-up kultūra. Dalībnieku piedāvātie risināji saistīti ar birokrātisko procesu vienkāršošanu, konsultantu piesaisti, būtiska ir arī jauno uzņēmēju “audzināšana” jau skolā. Arī šie diskusiju rezultāti un iegūtās tēzes tiks izmantotas pētījumā.

Projektā “UnicornQuest” norit arī aktīvs darbs pie starptautisko partneru uzņemšanas plānošanas. Šī gada maijā Latvijā ieradīsies projekta partneri no 13 partneri no 11 valstīm. Vizītes galvenais mērķis iepazīt mūsu reģiona uzņēmējdarbības vidi, potenciāli apmeklēt šobrīd Latvijā vienīgo vienradzi “Printfull”, izzināt dažādos atbalsta mehānismus, tostarp apmeklēt LIAA pārstāvniecību Jelgavā un tikties ar reģiona jaunuzņēmējiem.

Savukārt rudenī projekta partneri dosies mācību vizītē uz Īriju. Vizīšu mērķis ir labo prakšu pārnese. Interesanti, ka tajās tiek diskutēts par katras partnervalsts vienradžiem, to veiksmes stāstiem un aspektiem, kas palīdzējis sasniegt šādu statusu. Projekta vadītāja Ieva Zeiferte skaidro: “Lai arī Latvijā par to netiek tik plaši runāts, mums ir potenciāls. Šis ir ļoti jaudīgs projekts, kuru varētu uzskatīt, kā tādu sagatavošanos reāliem priekšdarbiem reģiona uzņēmējdarbības vides uzlabošanai. Pētījums jau vien ir iespēja palūkoties uz esošo situāciju un saprast, kas ir tie klupšanas akmeņi, kas mums traucējuši tiekties un kāpt augstāk pa uzņēmējdarbības attīstības kāpnēm”.

Aicinām sekot līdz Zemgales plānošanas reģiona tīmekļa vietnē un soctīklu kontos publicētajai informācijai, lai uzzinātu par pētījuma progresu. Plānots, ka pētījums būs publiski pieejams latviešu un angļu valodās. Pētījums būs daļa no 11 projekta partneru pētījumiem, par 9 ES reģioniem.

*Vienradzis – mūsdienu uzņēmējdarbības vidē izmantots salīdzinājums uzņēmums = vienradzis. Ar to tiek saprasts tāds jaunais uzņēmums, kura novērtējums pārsniedz miljardu eiro.


 

Projekts “UnicornQuest” tiek īstenots Interreg Europe 2021-2027 programmas ietvaros. Projekta kopējais budžets 2 303 970,00 EUR (t.sk. 1 801 086,00 EUR), Zemgales plānošanas reģiona budžets - 151 280,00 EUR. Vairāk par projektu iespējams uzzināt: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/jaunuznemumu-vienradzu-atbalsta-politikas-riku-izstrade-koplietosana-un-izplatisana.

 

Projekta mājas lapa: https://www.interregeurope.eu/unicornquest 

Programmas mājas lapa: https://www.interregeurope.eu/

 

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Undīne Šulca-Heistere

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Undine.Sulca [at] zpr.gov.lv