biow
biowind_logo

Augusta izskaņā aizvadīta Zemgales klimata, enerģētikas un vides koordinācijas darba grupas sanāksme, kurā bija iespēja uzzināt arī par projekta BIOWIND paveiktajām aktivitātēm, uzsākto darbu pie pilotprojekta un beļģu pieredzi ilgtspējīgai vēja turbīnu ekspluatācijas pārtraukšanai.

Vasaras sākumā projekta komanda ar iesaistīto pušu pārstāvjiem no Klimata un enerģētikas ministrijas un Vēja enerģijas asociācijas devās pieredzes apmaiņas vizītē uz Lēvenu, Beļģijā. Lai arī Latvijā šobrīd tiek plānota vēja parku attīstība, būtiski jau savlaicīgi paredzēt to pielietojumu arī pēc turbīnu darbības izbeigšanas. Pēc vēja turbīnas demontāžas, normatīvie akti paredz teritoriju atjaunot iepriekšējā stāvoklī, savukārt turbīnu detaļas pārstrādāt. Interesanti, ka šādu turbīnu demontāžas process ir gana sarežģīts, tomēr, pamatnes un staba pārstrāde ir salīdzinoši viegla, atšķirībā no vēja turbīnu lāpstiņu utilizācijas. Šī turbīnas daļa tiek veidota no kompozītmateriāla, līdz ar to, grūti pārstrādājama. Daudzviet Eiropā problēmai rasti arī gana radoši risinājumi, proti, lāpstiņas tiek izmantotas kā vides objekti, materiāls izmantots bērnu spēļu laukumos, pat mēbelēs, skaņas izolācijas materiālos un tiltu būvniecībā. Līdz ar to tiek pārorientēta pieeja no piesārņojuma mazināšanas uz apkārtējās vides estētikas uzlabošanu.

Tāpat darba grupas sanāksmē uzklausīta “Ignitis Renewebles” prezentācija par finansiālā atbalsta sniegšanu dažādām kopienu iniciatīvām. Uzņēmums ir Baltijā un Polijā atjaunīgās enerģijas līderis. Vietējās kopienas, kas dzīvo “Ignitis Renewables” saules un/vai vēja enerģijas parku tuvumā, aicinātas iesniegt projektu pieteikumus finansiāla atbalsta saņemšanai svarīgu projektu un iniciatīvu īstenošanā. Kopienu projektu atbalstam Latvijā pieejami 200 000 eiro 2024. gadā. Lai varētu pretendēt uz šādu atbalstu, jāstartē atvērtā konkursā un tajā var pieteikties biedrības, kas īsteno projektu vietējo kopienu interesēs ~5 km tuvumā ap parku. Šis ir pirmais gads, kad atbalstam var pieteikties arī Latvijas iedzīvotāji, savukārt Lietuvā šāda prakse dažus gadus jau īstenota. Ar iegūto atbalstu, realizēti dažādi projekti – uzlabota izglītības iestāžu infrastruktūra, izveidots saules enerģijas apgaismojums publiskā atpūtas vietā, sakoptas vairākas teritorijas, izveidota brīvdabas estrāde, uzlabota kopienas ēku pieejamība u.c.. Būtiski, ka pateicoties šīm aktivitātēm, kopienās veidojas arī labāka izpratne par atjaunināmo enerģiju, līdz ar to arī pieaug sabiedrības atbalsts.

biow1

Pateicoties iegūtām dažādām ārvalstu pieredzēm ir iespēja veikt piesardzīgākus un lēmumos daudz pamatotākus risinājumus vēja parkus attīstībai valstī, lai vairotu sabiedrības izpratni, kas šobrīd Latvijā ir gana skeptiska. Viena no projektā īstenojamām aktivitātēm ir tieši saistīta ar sabiedrības izpratnes veicināšanu par atjaunojamo enerģiju. Nereti veidojas stereotips: “Jā, mēs vēlamies vēja turbīnas, bet ne mūsu apkārtnē”. Latvijā ir izstrādāti vairāki materiāli un kartes, ministrijas un citas atbildīgās institūcijas ir apzinājušas vietas, kur ir iespējas veidot vēja parkus, tomēr izpaliek būtisks faktors -  sabiedrības atbalsts. Ar skaļiem virsrakstiem presē parādās dažādu projektu ieceru nopelšana, kamēr nereti daudziem pārmetumiem nav skaidrojums. Ceļojot pa Eiropu ir pierasts redzēt vēja turbīnu parkus, kamēr Latvijā šis ir tikai attīstības stadijas projekts. BIOWIND projektā Zemgales plānošanas reģions ar grieķu partneriem sagatavos detalizētus ceļvežus pilotdarbību īstenošanai partneru teritorijās. Tiešsaistes konsultāciju mehānisms sabiedrības dalībai vēja enerģijas plānošanā Latvijā ļaus iesaistīties vietējām ieinteresētajām pusēm, vairot izpratni un paust savas bažas. Pilotprojekts paredz kartēt un analizēt ieinteresētās puses, organizēt apmācību semināru reģionālās iestādes darbiniekiem par to, kā sniegt atbalstu ieinteresētajām pusēm visā konsultāciju procesā. Ar tiešsaistes aptaujas rīkiem vietējās kopienas varēs dalīties savos viedokļos par vēja parku izvietojumu, pievēršot uzmanību bioloģiskās daudzveidības problēmām kā galvenajai pretestībai pret nākotnes vēja enerģijas projektiem. Šāda pieeja un rīki jau izmantoti un pārbaudīti citos ES projektos.

Rezultātā pastiprināsies starpreģionu mācību process ar praktiskām atziņām par to, kā vislabāk pieņemt un ieviest sabiedrības līdzdalības shēmas vēja enerģijas plānošanā, pamatojoties uz “mācīšanās darot” pieeju.

biow2

Savukārt, uzsākot projekta 4.periodu, BIOWIND projekta komanda dosies mācību vizītē uz “Vöyrinkangas” vēja parku Dienvidu Ostrobotnijā, Somijā, kurā šobrīd darbojas 9 vēja turbīnas. Vēja parka aplēstā gada saražotā elektroenerģija ir 155 GWh, kas atbilst aptuveni 33 000 mājsaimniecību gada elektroenerģijas patēriņam.

 

Projekts “BIOWIND” tiek ieviests Interreg Europe programmas 2021. – 2027.gadam ietvaros. Projekta kopējais budžets ir 1,978,184 euro (t.sk. 1,570,535.20 euro ERAF finansējums). ZPR budžets ir 192,448.00 euro. Vairāk par projektu iespējams uzzināt: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/uzlabot-sabiedribas-atbalstu-veja-energijai-es-regionos-pielietojot-uz-vidi-un-sabiedriba-balstitu-planosanu

 

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

 

Undīne Šulca-Heistere

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Undine.Sulca [at] zpr.gov.lv