cherrry jelgava
cherry

Projekta partneri no 10 dažādām valstīm 2 dienas viesojās Jelgavā, lai iepazītu mūsu puses kultūras un radošo industriju jomas piemērus. Vizītes noslēgumā ārvalstu viesi augsti vērtēja redzēto un uzslavēja Latvijas būtiskos centienus saglabāt kultūrvēsturi, turklāt to apvienojot ar mūsdienīgiem digitāliem risinājumiem.

Projekta CHERRY partneri no 10 dažādām valstīm (Itālija, Somija, Rumānija, Ungārija, Grieķija, Francija, Beļģija, Albānija, Bosnija un Hercegovina) 21. un 22. janvārī viesojās Jelgavā. Šajās dienās aizvadīta projekta komandas stratēģiskā sanāksme, kas vērsta uz diskusiju un rīcības virzīšanu par kultūras ietekmi reģionālajā attīstībā.

Vizītes oficiālajai daļai norises vieta tika izvēlēta atbilstoši tēmai. Proti, “Branku Brančotava” un labdarības organizācija “Tuvu” ir jau labi zināms vārds Jelgavā, novadā, reģionā un arī plašākā mērogā. Partneri augsti vērtēja faktu, ka šī vieta no auto garāžas kļuvusi par populāru kultūras vietu, kas turklāt savus ienākumus velta labdarībai.

Pirmās dienas noslēgumā viesi apmeklēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecību Jelgavā. Dalībniekiem bija iespēja ne tikai uzzināt par pieejamajām programmām un atbalsta iespējām jaunajiem uzņēmējiem, bet arī iepazīties ar kādu interesantu radošās industrijas pārstāvi. Uzņēmums “Albertina butik” ražo augstas kvalitātes transformējamos apģērbus sievietēm. Ideja par to, ka mazāk ir vairāk, un iespēja iegādāties apģērbu ar nebeidzamām variācijām uzrunāja daudzus klātesošos. Turklāt uzņēmuma vadītāja un dizainere Baiba Krastiņa ir par ilgtspējīgu modi. “Albertina butik” piešķir jaunu elpu pat audumu atgriezumiem, no tiem radot skaistas un noderīgas lietas – kosmētikas maciņus, matu sprādzes, jostiņas u.c.

Tāpat partneri apmeklēja Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolu. Skola nesen piedzīvoja vērienīgu rekonstrukciju un šobrīd ir viena no modernākajām valstī. Lai arī mācību iestādes galvenais fokuss ir STEM* priekšmeti, skolēniem ir iespēja izvēlēties arī citu mācību virzienu. Konkrētā skola jau izsenis lepojas ar saviem absolventiem, kas šobrīd atraduši savu vietu uz Latvijas lielās kultūras skatuves. Tieši tāpēc arī par kultūras novirzienu šajā mācību iestādē nav aizmirsts. Īpaša teātra telpa ar dekorācijām, skaņas un gaismas sistēmām, dažādi digitālie risinājumi un daudz kas cits ļauj skolēniem radīt dažnedažādus priekšnesumus un izpausties radoši. Partnerus aizrāva skolēniem pieejamās tehnoloģijas un skolas uzņemtais kurss STEM izglītības programmu īstenošanā. Viesi iestādi vērtēja kā lielisku piemēru nākotnes prasmju attīstībā, piemēram, radošuma veicināšanā jauniešos.

Otrā vizītes diena pavadīta Jelgavas valstspilsētas populārākajos tūrisma objektos. Diena iesākās ar gida vadītu ekskursiju Svētās Trīsvienības baznīcas tornī. Ārvalstu viesus īpaši aizrāva pieeja saglabāt vēstures liecību – baznīcas torni – un izmantot to kā mūsdienīgu tūrisma objektu, kurā ne tikai izzināt vēsturi, bet arī baudīt dažādus kultūras pasākumus un pat mīt gredzenus, organizējot laulību ceremoniju torņa skatu platformā.

Projekta partneri iepazina arī Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartālu. Šeit apmeklēta dzīvesziņas un arodu sēta, kur “Austras raksti” attīsta sociālo uzņēmējdarbību. Latviešu tradīcijas, Zemgales tautas tērpis, stelles un daudz kas cits apmeklētāju vidū izraisīja sajūsmu. Viesi no Somijas atzina, ka no mūsu prakses saglabāt, godāt un piedāvāt aktivitātes, kas saistītas ar dažādām ieražām, noteikti jāmācās. Citās valstīs nav tik brīvi pieejamas, piemēram, meistarklases, kurās vērot, kā top tautas tērps.

Vēl viena unikāla pieredze bija iespēja ielūkoties Zemgales restaurācijas centrā, kur restauratoru laboratorijās atdzimst dažādi priekšmeti. CHERRY delegācijai tas bija īpašs brīdis. Dalībnieki neslēpa, ka ko šādu negaidīja, jo mērojot ceļu no Svētās Trīsvienības baznīcas torņa līdz Vecpilsētas ielas kvartālam neļāva nojaust, ka šeit pilsētvidē “slēpjas” šāds kvartāls, kurā kūsā kultūra un radošās industrijas.

Savukārt vizīte noslēdzās ar Vecpilsētas mājas apmeklējumu. Jau iepriekš Zemgales plānošanas reģiona projekta komanda bija prezentējusi šo vietu projekta partneriem. Turklāt Vecpilsētas ielas kvartāls jau saņēma atzinīgu novērtējumu starptautiskā līmenī, kad tā pārstāvji tika lūgti dalīties ar savu stāstu Eiropas Savienības “Interreg Europa” programmas organizētā vebinārā “Sinerģija starp tradicionālajiem kultūras jomas pārstāvjiem un kultūras radošajām industrijām”. Nenoliedzami modernā ekspozīcija, kas iekļaujas vēsturiskajā koka ēkā, neatstāj vienaldzīgu nevienu. Projekta partnerus no Beļģijas īpaši uzrunāja vizualizāciju un digitālo risinājumu augstvērtīgais izpildījums.

Kopumā divu dienu pieredzētais un iepazītais Latvijā ārvalstu viesus patīkami pārsteidza. Daudziem partneriem šī bija pirmā viesošanās reize mūsu valstī, tāpēc tie atzina, ka šis brauciens bijis viens liels atklājums. Un Zemgales reģions var lepoties ar saviem kultūras un radošo industriju jomas pārstāvjiem.

 

*STEM - no angļu: Science, Technology, Engineering, and Mathematics — zinātne, tehnoloģija, inženierija, matemātika'. STEM jomā ietilpst zinātnes, kuras tradicionāli dēvē par eksaktajām (precīzajām) zinātnēm, proti matemātika, fizika, ķīmija, bioloģija, ģeogrāfija, ģeoloģija, kā arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, tehniskās zinātnes un ar šīm jomām saistītās starpdisciplināras specialitātes.


Projekts “CHERRY” tiek īstenots Interreg Europe 2021. – 2027.gadam programmā. Projekta kopējais budžets ir 2 180 048,00 EUR (t.sk. ERAF 1 744 038). ZPR budžets - 172 792.00 EUR. Vairāk par projektu https://www.zemgale.lv/lv/projekts/kultura-ka-eiropas-atveselosanas-sabiedrotais-nr1

 

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

 

www.interregeurope.eu/cherry ; www.europe.eu

Undīne Šulca-Heistere

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Undine.Sulca [at] zpr.gov.lv