Lai gūtu praktiski pielietojamas idejas komunikācijā ar mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) par atbalsta instrumentiem un finansējuma piesaisti, aprīļa sākumā Zemgales Plānošanas reģiona (ZPR) pārstāvji kopā ar uzņēmējdarbības speciālistiem no Aizkraukles, Bauskas, Dobeles un Jelgavas novadu pašvaldībām devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Slovēniju projekta “InnoCom” ietvaros.
Projekta mērķis ir pilnveidot reģionālo un nacionālo iestāžu komunikāciju ar uzņēmējiem par pieejamo atbalstu un inovāciju iespējām. Tā īstenošanai pieredzes apmaiņas braucienā, ko organizēja Ivančna Gorica pašvaldība Slovēnijā, tikās projekta partneri no septiņām valstīm (Itālijas, Īrijas, Rumānijas, Francijas, Latvijas, Ukrainas, Bosnijas un Hercegovinas), lai dalītos zināšanās un mācītos viens no otra par efektīvākām MVU atbalsta pieejām.
Vizītes laikā dalībnieki iepazinās ar vairākiem veiksmīgiem Slovēnijas piemēriem uzņēmējdarbības atbalstam, kā piemēram PONI (Podjetno nad izzive) programmu – četru mēnešu biznesa inkubācijas modeli jaunajiem uzņēmējiem. Tā ietvaros dalībnieki saņem ne tikai praktiskas apmācības un mentoru atbalstu savas biznesa idejas attīstīšanai līdz pat biznesa plānam, bet arī iespēju piedāvāt savus pirmos produktus vai pakalpojumus īpašā tirdziņā. Pozitīvu iespaidu atstāja valsts pārvaldes iestāžu atvērtā un praktiskā pieeja komunikācijā ar uzņēmējiem – informācija par atbalsta iespējām tiek sniegta viegli uztveramā veidā, aktīvi izmantojot arī sociālos tīklus. Kā pārņemšanas vērta ideja tika izcelts atbildīgās ministrijas ikgadēji izdotais informatīvais materiāls, kas apkopo visus gada laikā plānotos konkursus un atbalsta programmas, tādējādi ļaujot uzņēmējiem laicīgi plānot savu darbību. Interesants šķita arī "mobilās iestādes" koncepts – valsts pārvaldes struktūrvienības, kas dodas uz reģioniem ar izglītojošiem semināriem un konsultācijām. Šī pieeja Slovēnijā darbojas veiksmīgi un ir guvusi lielu iedzīvotāju atsaucību.
Pieredzes apmaiņas brauciena programma bija daudzveidīga, ļaujot iepazīt arī citus Slovēnijas attīstības piemērus. Dalībnieki uzzināja par vietējās rīcības grupas (Slovēnijā pazīstama ar akronīmu LAS - Lokálna ákcijska skúpina) STIK darbību lauku vides pilnveidošanā, apmeklēja inovatīvo Krainas bišu māju (Hiša kranjske čebele) ar tajā integrēto inovāciju centru Apilab, kur biškopības kultūrvēsturiskais mantojums satiekas ar mūsdienīgu uzņēmējdarbības atbalstu. Tāpat vizītes ietvaros tika apskatīts Cukarca piedzīvojumu parks (Doživljajski park Cukarca) kā veiksmīgs publisko investīciju piemērs tūrismā, un iepazīta pašvaldības izveidotā Škrjanče industriālā zona (Gospodarska cona Škrjanče) ar tajā esošajiem uzņēmumiem.
Kā atzīst ZPR projekta “InnoCom” vadītāja Sigita Šiļvjane: “Slovēnijas piemēri parādīja, ka ar mērķtiecīgu darbu un atvērtu komunikāciju var panākt lieliskus rezultātus uzņēmējdarbības vidē. Esmu pārliecināta, ka daudzas no redzētajām idejām, piemēram, proaktīvā informēšana par atbalsta iespējām, ir pielāgojamas un nesīs labumu arī Zemgales uzņēmējiem”.
Projekts “InnoCom” jeb “Uz MVU mērķēta inovatīva komunikācija” (Nr. 01C0183) tiek īstenots Interreg Europe programmā 2021.-2027. gadam. Projektā darbam apvienojušies partneri no astoņām Eiropas valstīm: Latvijas, Itālijas, Īrijas, Francijas, Rumānijas, Slovēnijas, Ukrainas un Bosnijas un Hercegovinas.Projekta kopējais budžets 1 679 760,00 eiro (t.sk. ERAF līdzfinansējums: 1 343 808 eiro). ZPR budžets 146 237,00 eiro. Vairāk par projektu iespējams uzzināt: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/uz-mvu-merketa-inovativa-komunikacija
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības oficiālo nostāju.