Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā 1. novembrī norisinājās projekta „Finanšu instrumenti atjaunojamās enerģijas izmantošanas veicināšanai (FIRESPOL)” rīcības grupas trešā sanāksme, kurā piedalījās arī Zemgales Plānošanas reģiona (ZPR) Attīstības nodaļas projektu speciālists un vadītājs Raitis Madžulis.
Projekts “FIRESPOL” tiek īstenots sadarbībā ar Spānijas, Vācijas, Īrijas, Polijas un Horvātijas valsts un/vai pašvaldības institūcijām, kas nodarbojas ar atjaunojamo energoresursu jomas attīstību un pilnveidošanu savā valstī. Projekta ietvaros tiek aplūkoti katra partnera labās prakses piemēri atjaunojamās enerģijas jomā, it sevišķi piesaistot privāto finansējumu un finanšu instrumentus, un, balstoties uz tiem, tiek izstrādāta apmācības stratēģija partneru cilvēkresursu profesionālās kapacitātes celšanai un izstrādātas jaunas investīciju piesaistes shēmas atjaunojamo energoresursu jomai, tādējādi nākotnē veicinot katra reģiona attīstību, vienlaikus ļaujot ietaupīt publiskos resursus un saudzējot dabas resursus.
Rīcības grupas sanāksmē 1. novembrī apskatīta projekta “FIRESPOL” īstenošanas gaita, tostarp rīcības plāna izstrāde un notikusi diskusija par apzinātajiem labās prakses piemēriem atjaunojamo energoresursu jomā. Tāpat apskatīta aktuālā informācija par politikas pasākumiem klimata politikas jomā, kā arī Nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2021.-2030. gadam.
Sanāksmes otrā daļa norisinājās Salaspils novadā, kur rīcības grupas pārstāvji apmeklēja siltuma ražošanas un siltumapgādes uzņēmumu SIA “Salaspils siltums”. Rīcības grupas pārstāvji tika iepazīstināti ar vietējo siltumavotu, tostarp saules kolektoru lauka un šķeldas katlu mājas darbības principiem, uzņēmuma modernizācijas rezultātā sasniegtajiem un vēl plānotajiem ieguvumiem Salaspils daudzdzīvokļu māju siltumapgādē, kā arī uzzināja atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem.
Zemgales Plānošanas reģiona projektu vadītājs Raitis Madžulis sanāksmi vērtē kā lietderīgu: “Sanāksmē tika sniegta visāda veida aktuālā informācija ne tikai par pašu projektu, bet arī ar to saistītajiem plāniem kā, piemēram, Nacionālo enerģētikas un klimata plānu. Tāpat interesanta bija klimata izmaiņu departamenta prezentācija. Uzzinājām daudz jaunas informācijas, kas noderēs nākotnē, strādājot pie ZPR projektiem šajā tematikā.” Tāpat R. Madžulis novērtēja Salaspils saules paneļu parka apmeklējumu, kas atgādināja, ka darbs un laiks pie šāda mēroga projektiem mēdz ieviest dažādas neplānotas korekcijas, tomēr tai pašā laikā pierādot, ka arī Latvijā šādu projektu ir iespējams realizēt.