Jelgavā notikusi Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam Eiropas kaimiņattiecību instrumenta ietvaros atbalstītā projekta ENI-LLB-1-108 “Nemateriālās kultūras un vietējās vēstures mantojuma saglabāšanas, pieejamības un attīstības veicināšana, uzlabojot kultūras tūrisma konkurētspēju Latvijā, Lietuvā un Baltkrievijā” (Rediscover the roots of regions) atklāšana.
Projekta ieviešanas vadošais partneris ir Zemgales Plānošanas reģions, bet partneri no Baltkrievijas – Polockas rajona izpildkomitejas Sporta un tūrisma departaments, no Lietuvas – Viļņas rajona pašvaldības administrācija un Rokišķu Reģionālais muzejs, bet no Latvijas – Neretas novada un Jēkabpils pilsētas pašvaldība. Minētā projekta mērķis ir veicināt vietējā nemateriālā kultūras un vēsturiskā mantojuma, tostarp tradicionālo prasmju saglabāšanu un pieejamību, kā arī uzlabot kultūras tūrisma konkurētspēju visās trīs kaimiņvalstīs.
Lai šo galveno mērķi sasniegtu, projekta ieviesēji organizēs dažādu paaudžu iedzīvotāju tikšanās, lai apzinātu un pārmantotu vietējo nemateriālo kultūras mantojumu, rīkos starptautiskus seminārus, plenērus, festivālus un meistarklases, kā arī amatnieku, uzņēmēju un dizaineru sadarbības radošo darbnīcu. Vēl vairākas aktivitātes būs vērstas uz kultūras un tūrisma profesionāļu zināšanu papildināšanu, trīs tūrisma maršrutu izstrādi un popularizēšanu starptautiskās izstādēs un žurnālistu vizītēs, mārketinga pasākumu ieviešanu un kultūras tūrisma objektu infrastruktūras uzlabošanu. Infrastruktūras uzlabošanas jomā Zemgalē lielākais ieguvējs būs Neretas novada pašvaldība, kas ar projekta atbalstu atjaunos brīvdabas estrādi, veiks vietējā Kultūras nama renovāciju un izveidos aušanas studijas 3D ekspozīciju – “Iemācies aušanas mākslu”.
Savukārt vietējā kultūrvēsturiskā mantojuma pieejamību plašāku un saistošāku vērtīs mūsdienīgu, inovatīvu tehnoloģiju iegāde un pielietojums Jēkabpils un Rokišķu muzeju ekspozīcijās un reklāmas stendos, kā arī apmeklētāju servisa nodrošināšanā. Tāpat vietējo izdzīvotāju piederības sajūtu savai vēsturei, kultūrai, tradīcijām un dzīvesvietai vairos, piemēram, Viļņas rajonā tautas atmiņā saglabāto, grāmatā un CD izdoto seno laiku dziesmu krājums, Polockā izgatavotās un pilsētvidē uzstādītās kultūras zīmes, Rokišķos kokā darinātie suvenīri, Jēkabpilī apzinātās un kokā veidotās agrāko gadu rotaļlietas, Zemgalē veidotā animācijas filma par reģiona izcilākajām personībām valsts un kultūras dzīvē pagājušajā gadsimtā.
Projekta ieviešana ilgs aptuveni divus gadus, līdz 2021. gada 13. maijam un tā kopējais finansējums ir 1 031 590,97 eiro, tostarp Eiropas Savienības finansējums - 928 431,87 eiro.
Šī publikācija ir tapusi ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbildīgs ir Zemgales Plānošanas reģions un tas nevar tikt izmantots, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.